Jump to content

Ahmed bin Ali Al Thani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Sheh Ahmed bin Ali bin Abdullah bin Xhasim bin Muhammed El Thani, (1922 – 25 nëntor 1977) (Arabisht: أحمد بن علي بن عبد الله بن جاسم بن محمد آل ثاني), gjithashtu i njohur shkurt si Sheh Ahmed bin Ali El Thani, ishte Emir i Katarit i cili sundoi nga viti 1960 deri më 1972. Gjendja financiare e Katarit dëshmoi përmirësime të rëndësishme gjatë sundimit të tij si rezultat i pasurimit dhe zbulimit të disa fushave të reja të naftës. Katari gjithashtu fitoi pavarësinë e saj si shtet sovran në shtator të vitit 1971 nën sundimin e tij.[1] Ai u shkarkua në shkurt të vitit 1972 nga kushëriri i tij, Khalifa bin Hamad Al Thani.[2]

Sheh Ahmed ka lindur në Doha, kryeqytetin dhe shtetin e Katarit, në vitin 1922 si biri i dytë i Sheh Ali bin Abdullah El Thani, së bashku me 12 vëllezërit e motrat e tij, për të qenë të saktë, ai kishte 9 vëllezër dhe 3 motra, edhe pse disa burime dëshmojnë se ai kishte 10 vëllezër në vend të 9.[3]

Ai mori fronin më 24 tetor 1960 pasi babai i tij, Sheh Ali bin Abdullah El Thani, abdikoi në favor të tij.[3][4] Sheh Ahmed mori pastaj fronin dhe u bë emir gjatë viteve të fundit të varësisë, duke mbikëqyrur pavarësinë e vendit nga Britania e Madhe në vitin 1971. Sheh Ahmed mori pjesë në kurorëzime të shumta mbretërore, përfshirë Kurorëzimin e Mbretëreshës Elizabeta IIWestminster Abbey në vitin 1953.[3] Në të njëjtën ditë filloi mbretërimi i tij, kushëriri i tij Sheh Khalifa bin Hamad Al Thani u emërua si trashëgimtar i dukshëm dhe nënkryetar. Më 22 shkurt 1972 Sheh Khalifa e shkarkoi atë.[2] Gjatë incidentit, Sheh Ahmedi ishte në Iran në një udhëtim gjuetie.[2] Pas depozitimit të tij, Sheh Ahmed jetonte në mërgim në Dubai me gruan e tij, vajzën e Sundimtarit të ndjerë të Dubait dhe fëmijëve, në atë emirat.[1][3]

Në prill 1963, një grup nacionalist i punës i njohur si Front i Unitetit Kombëtar u formua në përgjigje të një të afërmi të Sheh Ahmedit duke hapur zjarr në një demonstratë nacionaliste dhe duke vrarë një protestues. Demonstrimi ishte organizuar nga punëtorët emigrantë të Jemenit të Veriut, të cilët mbështetën bashkimin e qeverisë së tyre me Republikën e Bashkuar Arabe. Formimi i grupit ishte precipituar nga mosmarrëveshjet publike me sundimin e stilit ekstravagant të jetës së familjes dhe mungesat e gjata të Sheh Ahmedit jashtë vendit që kur u ngjit në fron në vitin 1960.[5] Bashkëthemeluar nga një biznesmen i pasur dhe një udhëheqës fisnor, grupi së shpejti fitoi popullaritet mes nacionalistëve arabë, individë që ishin me dashamirësi ndaj Partisë Ba'ath dhe punëtorëve të Katarit.[6][7]

Ata organizuan një kryengritje të vogël në tregun qendror të Dohas gjatë atij viti në përgjigje të të shtënave ku ata paraqitën kërkesat e tyre për qeverinë. Disa nga këto kërkesa do të kishin shkurtuar fuqinë e Sheh Ahmedit.[8] Qeveria hodhi poshtë të gjitha këto kërkesa dhe në mes të një atmosfere të tensionuar, shumë nga anëtarët e Frontit të Unitetit Kombëtar u arrestuan dhe u mbajtën pa gjyq.[6] Sidoqoftë, Sheh Ahmedi bëri disa reforma, si sigurimi i tokës dhe huatë për fermerët e varfër.

Pavarësia e Katarit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gradualisht administrata e Katarit filloi të merrte formën përfundimtare dhe vendi u zhvendos për pavarësi. Pas shpalljes së qeverisë së punëtorëve britanik në janar të vitit 1968, për tërheqjen nga lindja e Suezit duke i dhënë fund traktateve të mbrojtjes me sundimtarët e Gjirit dhe dështimin e tyre për të formuar një konfederatë të nëntë shteteve të Gjirit, Katari shkonte përpara për formimin e një kabineti qeveritar. Më 2 prill 1970 u shpall Kushtetuta e Përkohshme për Katarin dhe u formua Këshilli i Ministrave të parë të vendit më 28 maj 1970. Pavarësia e Katarit si shtet sovran që përfundoi Traktatin Anglo-Katar të vitit 1916 u shpall më 3 shtator 1971.[1]

Martesa dhe fëmijët

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheh Ahmed bin Ali El Thani u martua tri herë, njëra nga gratë e tij ishte vajza e Sheh Rashid bin Said El Maktum, sundimtar i Dubait.[9] Ai kishte 9 fëmijë, 7 djem dhe 2 vajza.

 • Sheh Abdulaziz bin Ahmad Al Thani
 • Sheh Nasser bin Ahmad Al Thani
 • Sheh Hamad bin Ahmad Al Thani
 • Sheh Saud bin Ahmad Al Thani
 • Sheha Hessa bint Ahmed Al Thani
 • Sheh Abdullah bin Ahmad Al Thani
 • Sheh Khalid bin Ahmad Al Thani
 • Sheha Muneera bint Ahmed Al Thani
 • Sheh Mansour bin Ahmad Al Thani

Sheh Ahmed vdiq në Londër më 25 nëntor 1977 pasi mërgoi atje për të trajtuar kancerin. Trupi i tij u kthye në Katar dhe në varrimin e tij morën pjesë emiri dhe familja në pushtet dhe u varros në varrezat Al Rayyan dhe u njoftua një periudhë tre-ditore zie.[1]

 1. ^ a b c d "Shaikh Ahmed Bin Ali Al Thani: Amiri Diwan" (në anglisht). Diwan. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2012. Marrë më 14 maj 2019.
 2. ^ a b c "Qatar PM seizes power from cousin". Ottawa Citizen (në anglisht). Beirut. AP. 23 shkurt 1972. Marrë më 27 qershor 2013.
 3. ^ a b c d Buyers, Christopher. "The Al Thani Dynasty (page 6)" (në anglisht). Royal Ark. Marrë më 10 nëntor 2012.
 4. ^ Rathmell, Andrew; Kirsten Schulze (2000). "Political Reform in the Gulf: The Case of Qatar". Middle Eastern Studies (në anglisht). 36 (4): 47–62. doi:10.1080/00263200008701331. JSTOR 4284113.
 5. ^ Hiro, Dilip (2014). Inside the Middle East (në anglisht). Routledge. fq. 15. ISBN 978-0415835084.
 6. ^ a b Kadhim, Abbas (2013). Governance in the Middle East and North Africa: A Handbook (në anglisht). Routledge. fq. 258. ISBN 978-1857435849.
 7. ^ Commins, David (2012). The Gulf States: A Modern History (në anglisht). I. B. Tauris. fq. 188. ISBN 978-1848852785.
 8. ^ "Qatar - Historical Background" (në anglisht). countrystudies.us. Marrë më 23 janar 2015.
 9. ^ Peterson, J. E. (2007). "Rulers, Merchants and Shaikhs in Gulf Politics" (PDF). The Gulf Family (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 mars 2012. Marrë më 17 prill 2013.