Aia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aia
Village of Aia, Gipuzkoa province
Village of Aia, Gipuzkoa province
Faqja zyrtarewww.aiako.com

Aia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Urola Kosta, të provincës Gipuzkoa, në Komunitetin Baskia.Ajo është e vendosur 30 km në perëndim të Donostia-San Sebastián dhe rreth 10 km në brendësi nga qyteti bregdetar të Zarautz. Aia është vendosur në mes kodrave dhe pyjeve , e cila është e rrethuar me male. Qyteti ende ruan karakterin e saj të lashtë, me Kishën e madhe e ndërtimit të San Esteban si një koleksion mbresëlënës. Popullsia e Ajahut ka rënë gradualisht që nga 1950, në një popullsi prej 1,750 në vitin 2005.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]