Aia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aia
Komunë
noform
Village of Aia, Gipuzkoa province
Vendndodhja
Aia is located in Spanjë
Aia
Aia

Koordinatat: 43°24′V 2°15′P / 43.400°V 2.250°P / 43.400; -2.250

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Baskia
Provinca Gipuzkoa
Qarku Urola Kosta
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 20809
Prefiksi 34 (Spain) + 943 (Gipuzkoa)
Faqja Zyrtare www.aiako.com


Aia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Urola Kosta, të provincës Gipuzkoa, në Komunitetin Baskia.Ajo është e vendosur 30 km në perëndim të Donostia-San Sebastián dhe rreth 10 km në brendësi nga qyteti bregdetar të Zarautz. Aia është vendosur në mes kodrave dhe pyjeve , e cila është e rrethuar me male. Qyteti ende ruan karakterin e saj të lashtë, me Kishën e madhe e ndërtimit të San Esteban si një koleksion mbresëlënës. Popullsia e Ajahut ka rënë gradualisht që nga 1950, në një popullsi prej 1,750 në vitin 2005.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]