Aida Bode

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aida Bode është shkrimtare, poete dhe përkthyese e lindur në Korçë, Shqipëri. Ajo ka mbaruar studimet per manaxhim biznes në Berkeley College NY, dhe me vone eshte diplomuar nga Universiteti Southern New Hampshire University ne degen Anglisht dhe Letersi. Shkrimet e saj janë botuar ne median shqiptare dhe te huaj, ne print dhe online, si: Prelude, 34th Parallel, Allegro, Transcendent Zero Press, West Texas Literary Review, Three Line Poetry, Boston Poetry Magazine, The Raven's Perch, Vayavya, etj. Aida është autore e romanit "Davidi dhe Bathsheba", bazuar ne historinë biblike te mbretit David dhe Bathshebes si dhe e nje sere vellimesh poetike ne Anglisht dhe Shqip. Arti i Aides karakterizohet nga nje filozofi lirike qe eksploron natyren humane ne kompleksitetin dhe thjeshtesine e saj.[1]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botime në gjuhën angleze:[2]

 • David and Bathsheba – roman
 • True Cheese – micropoetry
 • A Commuter’s Eye View – thënie
 • Rated – poetry

Botime në gjuhën shqipe:[2]

 • Davidi dhe Bathsheba – roman
 • Porti i Perendimit – poezi
 • Djathe i Vertete – poezi
 • Ethos – poezi
 • Edhe Heronjte Kane Ftohte – tregime

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Biografi e shkrimtares". aidabode.com. Marrë më 25 nëntor 2015.
 2. ^ a b "Librat e botuar". aidabode.com. Marrë më 25 nëntor 2015.