Akademia Ushtarake e Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara.

Akademia Ushtarake e Shteteve të Bashkuara (USMA), e njohur gjithashtu metonimikisht si West Point ose thjesht si Army,[1] është një akademi shërbimi e Shteteve të Bashkuara në West Point, Nju Jork. Fillimisht u krijua si një fortesë, pasi ndodhet në një tokë të lartë strategjike me pamje nga lumi Hudson 50 milje (80 km) në veri të qytetit të Nju Jorkut. Është më e vjetra nga pesë akademitë e shërbimit amerikan dhe edukon kadetë për t'u futur në ushtrinë e Shteteve të Bashkuara.

Kandidatët për pranim duhet të aplikojnë drejtpërdrejt në akademi dhe të marrin një nominim, zakonisht nga një anëtar i Kongresit. Burime të tjera të nominimit përfshijnë presidentin dhe zëvendëspresidentin.[2] Studentët janë oficerë në trajnim dhe quhen "kadetë" ose kolektivisht si "Korpusi i Kadetëve të Shteteve të Bashkuara" (USCC). Ushtria financon plotësisht shkollimin për kadetët në këmbim të një detyrimi shërbimi aktiv pas diplomimit. Rreth 1,300 kadetë hyjnë në akademi çdo korrik, me rreth 1,000 kadetë që diplomohen. Programi akademik jep një diplomë Bachelor të Shkencave me një kurrikul që vlerëson performancën e kadetëve sipas një programi të gjerë akademik, performancës së udhëheqjes ushtarake dhe pjesëmarrjes së detyrueshme në atletikën konkurruese.

Traditat e akademisë kanë ndikuar në institucione të tjera për shkak të moshës dhe misionit të saj unik. Ishte kolegji i parë amerikan që kishte një program të akredituar të inxhinierisë civile dhe i pari që kishte unaza klase, dhe kurrikula e tij teknike u bë një model për shkollat inxhinierike. Trupi studentor i West Point ka një strukturë dhe leksik unik të renditjes. Akademia organizon 15 ekipe sportive për meshkuj dhe nëntë femra të Shoqatës Kombëtare të Atletikës Kolegjiale (NCAA). Kadetët konkurrojnë në një sport çdo sezon vjeshtë, dimër dhe pranverë në nivel intramural, klub ose ndëruniversitar. Ekipi i tij i futbollit ishte një fuqi kombëtare në fillim dhe në mes të shekullit të 20-të, duke fituar tre kampionate kombëtare. Midis institucioneve publike të vendit, akademia është prodhuesi kryesor i studiuesve të Marshall dhe Rodos.[3][4] Të diplomuarit dhe studentët e tij quhen kolektivisht si "Linja e gjatë gri", të parët përfshijnë: Presidentët e SHBA Dwight D. Eisenhower dhe Ulysses S. Grant; Presidenti i Konfederatës Jefferson Davis; Gjenerali i konfederatës Robert E. Lee; Poeti amerikan Edgar Allen Poe; gjeneralët amerikanë Douglas MacArthur dhe George Patton; presidentët e Kosta Rikës, Nikaraguas dhe Filipineve; dhe 76 fitues të Medaljes së Nderit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wire, S. I. (13 prill 2015). "Army unveils new name, uniforms and logo in athletics rebrand". SI.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ United States Military Academy, West Point. "West Point Admissions.
  3. ^ "Statistics". www.marshallscholarship.org. Marrë më 2 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "US Rhodes Scholars Over Time". www.rhodeshouse.ox.ac.uk. Marrë më 2 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)