Albana Topi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Albana Topi ka studiuar Fizikë në Universitetin e Sienës, Itali dhe mban titullin Doktor i Shkencave në Fizikë. Aktualisht punon si postdoc në departamentin e biofizikës pran GSI Helmholtzzentrum für? Schwerionenforschung GmbH[1] afër Darmstadt në Gjermani. Fushat kërkimore me interesë janë: biofizika, mbrojtja nga rrezatimet në hapsirë për austronautet, fizika mjekësore dhe përdorimi i joneve të rënda për trajtimin e kancerit.

Eksperienca e punës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pozicioni postdoc (2019 - aktive) Fusha e studimit: Zhvillim Softueri për kërkimin shkencor te Rrezatimin hapsinor. Departamenti i Biofizikës, Grupi i Planeve të Trajtimi dhe Verifikimi[2].
 • Internship në CERN[3] (Qershor- Gusht 2015), Eksperimenti ATLAS, Gjenevë, Zvicër: Zhvillimi i një ndërfaqe grafike të përdoruesit në Matlab për vlerësimin e ngarkesës së nxehtësisë në magnet solenoid superpërçues të përdorur në eksperimentin ATLAS (CERN) dhe PANDA (GSI).

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Doktor i shkencave në Fizikë Esperimentale (2015 - 2018) - Departamenti i Shkencave Fizike, Mjedisi dhe Toke, Universiteti i Sienës, Itali
 • Master i Shkencave në Fizikë (2013 - 2015) - Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës, Shqipëri
 • Bachelor në Shkenca Fizike (2010 - 2013) - Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Universiteti i Tiranës, Shqipëri

Konferenca akademike dhe workshope shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Heavy Ion Therapy Masterclass School [4] virtual Prezantim oral: "Introduction to Radiobiology"
 • COSPAR 2021 - 43rd COSPAR Schientific Assembly [5] Sidney, Australia - virtual Prezantim oral: "SpaceTRiP code for Space Radiation Research"
 • Nisja e fazës së dizenjimit të projektit SEEIIST (18 Shtator 2019)[6] Budva, Montenegro Prezantim oral: "Hub and network for Radiobiology (preparation of radiological experiments)"
 • Mbledhja e parë për Bashkëpunimin Ndërkombëtar të Biofizikës (20 - 22 Maj 2019)[7] GSI, Darmstadt, Germany Prezantim oral: "Space-TRiP: From Ion Beam Radiotherapy to Space Radiation Research"
 • Sixth International Conference on Radiation and Applications in Various Field of Research (RAD2018) [8]Ohrid, Maccedonia Prezantim oral: "In-beam PET monitoring technique for proton therapy: Experimental data and Monte Carlo prediction"
 • International Medical Physics and Biomedical Engineering Workshop [9] Ionian University, Corfu, Greece Prezantim oral: "FLUKA Simulation in Medical Physics." Pjesë e komitetit organizues.
 • Medical Physics and Biomedical Engineering Workshop[10]University of Elbasan, Albania Prezantim oral: "Quantitative imaging by microPET/CT in radiotherapy research." Pjesë e komitetit organizues.

Gjuhë të njohura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqip (gjuha e nënës), Anglisht (C1), Italisht (B2), Gjermanisht (B1)

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituese e HackZurich, sfida e KPMG, Technopark Zyrih, Zvicër (2017) [11]

Studentja më e mirë kontribuese, Konferenca e RAD 2018[12]

 1. ^ "GSI". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Physical Modelling and Treatment Planning". GSI. 2012-02-09. Marrë më 2022-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Home | CERN". home.web.cern.ch. Marrë më 2022-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Heavy Ion Therapy Masterclass School". Indico (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
 5. ^ "43rd COSPAR Scientific Assembly". cospar2021.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2022. Marrë më 2022-01-14.
 6. ^ "Start of the SEEIIST Design Phase". Indico (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
 7. ^ "GSI Indico (Indico)". GSI Indico (Indico). Marrë më 2022-01-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "RAD2018 - NEWS". rad2018.rad-conference.org (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
 9. ^ "Workshop on Medical Physics & Biomedical Engineering 6-10/11/2017". Indico (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
 10. ^ "Medical Physics & Biomedical Engineering Workshop devoted to Medical Imaging for diagnosis with emphasis on Modern Ultrasound techniques and medical applications as well as Radiotherapy with emphasis on Brachytherapy". Indico (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.
 11. ^ "HackZurich". Wikipedia (në gjermanisht). 2021-10-07.
 12. ^ "RAD2018 - AWARDS". rad2018.rad-conference.org (në anglisht). Marrë më 2022-01-14.