Albarracín

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Albarracín
Albarracín, in a meander of the Guadalaviar River, viewed from Torre del Andador.
Albarracín, in a meander of the Guadalaviar River, viewed from Torre del Andador.
Flamuri i Albarracín
Popullsia
 • Gjithsej1.110
Emri i banorëveAlbarracinense, -a
Faqja zyrtarewww.albarracin.org

Albarracín është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Sierra de Albarracín, të provincës Teruel, në Aragon. Albarracín ka 1110 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 452.72 km2.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet 1857 1887 1900 1910 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1981 1991 2001 2006
population_total 1,883 1,953 1,897 1,689 1,688 1,576 1,582 1,467 1,376 1,187 1,068 1,164 1,050 1,076

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]