Albawings

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avioni Boeing 737-500 i Albawings

Albawings Sh.p.k është një kompani ajrore shqiptare e themeluar në vitin 2015 nga Gentian Kole dhe Dhimitër Tola. Albawings operon momentalisht me tre avion , të lëshuar nga kompania ajrore Blue Panorama. Baza nga ku operon kjo kompani është Aeroporti Nënë Tereza.[1]

Në datë 24 qershor 2016 Autoriteti i Aviacionit Civil Shqiptar ka lëshuar Licensën e Operimit për operatorin “Albawings” sh.p.k, për autorizimin e kryerjes së shërbimeve ajrore, transport të pasagjerëve, postës ose ngarkesave për qëllime fitimi.[2]

Flota Ajrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania ajrore momentalisht operon me një Boeing 737-500 (ZA-AWA),dhe dy Boeing 737-400 (ZA-AWB) (ZA-ALB) të përshtatshëm për fluturime të shkurtra drejt Europës e kryesisht Italisë, si destinacion kryesor.[3]

Flota ajrore e Albawings
Avionët Në shërbim Të porositur PassengersNr. i pasagjerëve Shënime
C Y Total
Boeing 737-500 1 132 132
Boeing 737-400 2 170 170 Te marrë me qera nga Aerotron
Total 3

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nje linje e re ajrore? Per ku do fluturoje?". Opinion.al. 5 mars 2016. Marrë më 24 tetor 2019.
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2016. Marrë më 13 shtator 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2016. Marrë më 13 shtator 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)