Albian Ajeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Albian Ajeti
Të dhënat personale
Emri i plotëAlbian Ajeti
Data e lindjes (1997-02-26) 26 Shkurt 1997 (23 vjeç)
Vendi i lindjesBazel, Zvicër
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualF.C. Augsburg
Numri17
Karriera në rini
2005–2015FC Basel
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–2014FC Basel U–2140(18)
2014–2016FC Basel11(3)
2016–FC Augsburg0(0)
Ekipi kombëtar
2012Zvicra U–156(2)
2012Zvicra U–161(2)
2012-2014Zvicra U–1717(7)
2014Zvicra U–183(2)
2015Zvicra U–201(0)
2015Zvicra U–213(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Albian Ajeti (i lindur më 26 shkurt 1997) është një futbollist profesionist shqiptaro-zviceran profesional i cili është nën kontratë me FC Augsburg. Ai luan si sulmues. Vëllai i tij i madh Arlind Ajeti luan për Frosinone dhe gjithashtu për ekipin kombëtar të Shqipërisë. Vëllai binjak i Albianit, Adonisi luan në ekipin e të rinjve Bazelit.