Alcúdia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alcúdia
Komunë
noform
Gate of the city walls
Stema_figura
Vendndodhja
Alcúdia is located in Spanjë
Alcúdia
Alcúdia

Koordinatat: 39°51′3″V 3°7′15″L / 39.85083°V 3.12083°L / 39.85083; 3.12083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Balearik
Provinca Ishujt Balearik
Qarku Raiguer
Kryetari i Bashkisë Coloma Terrassa Ventayol (PP)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 60.05 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 3155 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 7400
Koordinatat 39° 51′ 3″ Veri

3° 7′ 15″ Lindje


Alcúdia është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Raiguer, të provincës Ishujt Balearik, në Ishujt Balearik. Alcúdia ka 3155 banorë (2013), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 60.05 km2.

Alcúdia Sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1920 turistët e parë filluan të vizitojë Mallorcan dhe gjithashtu Alcúdian. Kjo ishte një shkallë shumë të kufizuar dhe ekonomia e fshatit mbeti i dobët. Në fillim të viteve '70 ai filloi të jetë e qartë, se e ardhmja e Alcudias do të jetë në fushën e turizmit. 15 vjet më vonë, porti i vjetër i Puerto de Alcudia kishte zhvilluar një vendpushim të madhë për turizmin Evropian. Në vitet '90 ndërtimi u qetësua dhe disa rregullore janë vënë në vend për të siguruar cilësinë e turistik. Fokusi është në vizitorët për relaksim dhe aktivitete të ndryshme.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]