Aleksandër Jabllanoviç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aleksandër Jabllanoç

Aleksandër Jabllanoviqi (Serbisht: Александар Јаблановић; 25 shtator 1980[1]), është politikan serb i Kosovës dhe ministër i komunitetit për kthim në Republikën e Kosovë nga 9 dhjetor 2014 deri më 3 shkurt 2015. Ai ishte zëvendës i kryetarit të komunës së Leposaviçit. Tani ai punon në ministrin e punës dhe politikës sociale në Serbi.

Më 6 janar 2015, disa shqiptarë e kanë gjuajtur me gurë Aleksandrin kur ai ishtë në vizitë në kishën ordotokse në Gjakovë,[2][3] e njëjta gjë ka ndodhur edhe në vitin 2014.[4] Shumë qytetarë kanë kërkuar dorëheqjen e tij. Ai ka kërkuar falje në lidhje me këtë.[5] Më 3 shkurt 2015, është thënë se ai u largua nga kabineti.[6]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Aleksandar Jablanovic; Minister's profile". Ministry of Communities and Return, Republic of Kosovo. 
  2. ^ "Bus carrying Serbs attacked with stones in Kosovo". B92 English. 8 February 2015. Marrë më 8 February 2015. 
  3. ^ "Tear gas at Kosovo rally demanding minister resign over war victims comment". 
  4. ^ "Albanci kamenovali autobus sa Srbima ispred crkve u Đakovici". 
  5. ^ "Jabllanoviq u kërkon falje nënave gjakovare". Kosova Press. Marrë më 19 January 2015. 
  6. ^ "Serb minister dismissed from Pristina government". B92 English. 3 February 2015. Marrë më 6 February 2015.