Aleksander Rud Mills

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Mills Muirden.jpg

Aleksander Rud Mills (18858 prill 1964) ishte një odinist australian i mirënjohur, dhe një nga mbështetësit të parë të neopaganizmit gjerman në shekullin të 20. Në 1930-1937 krijoi Kishën të Parë Anglecine të Odinit (First Anglecyn Church of Odin). Ishte i njohur dhe si Tasmon Forth.

Veprimtaria[redakto | redakto tekstin burimor]

  • And Fear Shall Be In The Way. London: Watson & Co 1933
  • Hael, Odin!. Melbourne: Village Belle Press 1934
  • The First Guide Book to the Anglecyn Church of Odin. Sydney: Forward Press 1936
  • Ritual Book of the Moots of the Anglecyn Body 1937
  • Law for the Ordinary Man. Melbourne: A.R. Johnson 1947
  • The Odinist Religion: Overcoming Judeo Christianity. Melbourne: Ruskin Press 1939
  • The Call of Our Nordic Religion – Reflections on the Theological Content of the Sagas. Calcutta: Northern World Pub 1957
  • The Call of Our Ancient Nordic Religion. Coventry, England: Northern World Pub 1957