Alella

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alella
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Alella is located in Spanjë
Alella
Alella

Koordinatat: 41°29′V 2°18′L / 41.483°V 2.300°L / 41.483; 2.300

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Maresme
Kryetari i Bashkisë Andreu Francisco i Roger
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 9.59 km2
Lartësia 90 m (m.n.d.)
Popullsia 8998 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alellenc, alellenca
Zona Kohore UTC+1


Alella është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Maresme, të provincës Barcelona, në Komunitetin Katalonia. Alella ka 8998 banorë (2007), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 9.59.Ky qytet është i njohur për Verërat(Rakiat) e saj, dhe parfumet. km<su.p>2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Alella – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale