Jump to content

Alex Turner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alexander David Turner lindi më 6 janar 1986 është muzikant, kompozitor dhe producent anglez. Ai është i njohur si kompozitori kryesor i grupit rock Arctic Monkeys, ku ka publikuar shtatë albume. Ai gjithashtu ka regjistruar projektin e tij Last Shadow Puppets dhe si artist solo.

Ne moshen 17-vjecare, Turner dhe tre shokë formuan grupin Arctic Monkeys në vendlindjen e tyre Sheffield . Albumi i tyre i pare , Whatever People Say I Am, Tat's What I'm Not (2006), u bë albumi më i shitur në historinë britanike dhe zuri vendin e 30 në listën ' Rolling Stone të albumeve më të mëdha të të gjithëve. kohë, me këngën " I Bet You Look Good on the Dancefloor " duke u bërë hiti numër një në Britani. Albumet e tjera në studio të grupit, Favorite Worst Nightmare (2007), Humbug (2009), Suck It and See (2011), AM (2013), Tranquility Base Hotel & Casino (2018) dhe The Car (2022), kanë eksperimentuar me shkretëtirën muzikë rock, indie pop, R&B dhe lounge . Arctic Monkeys kryesoi Festivalin Glastonbury në 2007 dhe 2013 dhe performoi gjatë ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike Verore në Londër 2012 .

Si bashkëpuntoret e The Last Shadow Puppets, Turner dhe Miles Kane kanë publikuar dy albume orkestrale pop : The Age of the Understatement (2008) dhe Everything You've Come to Expect (2016). Turner gjithashtu krijoj një kolonë zanore akustike për filmin artistik Submarine (2010), dhe bashkë-shkruan dhe bashkëprodhoi albumin debutues të Alexandra Savior, Belladonna of Sadness (2017).

Lirizmi i Turner-it, duke filluar nga realizmi i lavamanit të kuzhinës deri te loja e fjalëve surrealiste, është vlerësuar gjerësisht. Ai ka fituar shtatë Brit Awards, një Ivor Novello Award dhe një Mercury Prize (ai është nominuar gjashtë herë).