Alexander von Humboldt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portret i Humboldt nga Friedrich Georg Weitsch, 1806

Alexander von Humboldt (Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander Freiherr von Humboldt) (1769-1859) studiues i natyrës dhe profesor i famshëm prusian (gjerman). Udhëtoi pesë vjet me radhë në kontinentin amerikano-jugor për të studiuar gjeografinë dhe zakonet e atjeshme. Sot ai vlerësohet si babai i udhëpërshkrimeve dhe ekspeditave shkencore. Rreth 150 vjet pas vdekjes së tij dhe pas një historie plot ulje-ngritje dhe përkohësisht dhe me mbyllje, Fondacioni Alexander von Humboldt i rihapur në vitin 1953, ndihmon shkencëtarët nga e gjithë bota të zhvillojnë udhëtime studimore në Gjermani. Është vëllau i filozofit dhe shkencëtarit të shquar Wilhelm von Humboldtit. Në nder të vëllezërve von Humboldt nga viti 1949 njëri nga universitetet e Berlinit është quajtuar sipas tyre.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.dw-world.de/dw/article/0,,14733763,00.html