Jump to content

Alfred Jules Ayer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Alfred Jules Ayer (* 29 tetor 1910 në St. John’s Wood, Londër; † 27 korrik 1989) ishte një filozof britanik. Ai ka kontribuar shumë për popullarizimin e logjikes empirike në vendet t anglishtfolëse, sidomos me shkrimet e tij kryesor Gjuha, Vërtetës dhe Logjika (1936) dhe Problemi i njohjes (1956).

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]