Alhama de Granada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alhama de Granada
Komunë
noform
View over the gorge of Río Alhama
Stema_figuraBandera de Alhama de Granada (Granada).svg
Vendndodhja
Alhama de Granada is located in Spanjë
Alhama de Granada
Alhama de Granada

Koordinatat: 37°0′V 3°59′P / 37.000°V 3.983°P / 37.000; -3.983

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Granada
Qarku Alhama
Kryetari i Bashkisë Francisco Escobedo Valenzuela (2007)
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 433 km2
Lartësia 895 m (m.n.d.)
Popullsia 6035 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Alhameño, -ña; jameño, -ña
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 18120
Faqja Zyrtare www.alhama.org


Alhama de Granada është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alhama, të provincës Granada, në Andalusia. Alhama de Granada ka 6035 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 433 km2.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

From:INE Archiv

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]