Alhambra, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alhambra, California
Anglisht : City of Alhambra
qytet
noform
Alhambra welcome sign
Stema_figura
Vendndodhja
Alhambra, California is located in SHBA
Alhambra, California
Alhambra, California

Koordinatat: 34°4′55″V 118°8′6″P / 34.08194°V 118.13500°P / 34.08194; -118.13500

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image Los Angeles
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.766 km2
 •  tokësore 19.763 km2
 •  ujore 0.003 km2
Lartësia 150 m (m.n.d.)
Popullsia 83089 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi July 11, 1903[1]
Zona Kohore Pacific-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 91801, 91802, 91803
Prefiksi 626, 323
Koordinatat 34° 4′ 55″ Veri

118° 8′ 6″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofalhambra.org

Alhambra, California (City of Alhambra) është një qytet në qarkun Los Angeles Countyshtetit federal California, SHBA. Në Alhambra, California jetojnë 83089 banorë (2010).[2] Qyteti ka një sipërfaqe prej 19.766 km2 (7.632 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 150 m (492 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Alhambra (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 shkurt 2015. Marrë më shkurt 25, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Alhambra". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më tetor 11, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Alhambra, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale