Ali Cungu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ali Cungu ishte nje Fulc Shqiptar.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fundshekullin 19 e më vonë në pjesën muhamedane të lagjes "Kala" në Elbasan midis të tjerave banonte edhe familja Cungu. Nga pleqtë e saj sot mbahet mend vetëm Ibrahim Cungu. Ishte një burrë i thjeshtë që punonte si qeraxhi. Me kafshë transportonte mall e njerëz. Puna ishte e vështirë dhe me rreziqe, sidomos nga hajdutët që në atë kohë leviznin lirshëm nëpër udhë e shtigje. Fitimet ishin të pakta prandaj dhe gjëndja ekonomike e familjes së tij ishte e vështirë. Ibrahimi u martua me vajzën muhamedane Hajrie Kapidani dhe u lind fëmija i pare. Ishte djalë dhe e quajtën Ali. Rritet nen kujdesin e veçantë të prindërve dhe qysh të vogël babai e fut në një shkollë fillore turke të kohës, sepse në Elbasan ende nuk ishin celur shkollat shqipe. Rritet si një nxënës i zgjuar dhe edukohet nga familja.

Shikoni dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]