Ali Gaxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ali Gaxha u lind më 1916 në Gjakovë.Ishte mesues i cili vuri themelet e arsimit shqip gjatë periudhës 1941-1944.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën Fillore dhe dy klasë gjimnazi i kreu në Shkup.Një kohë për nevoja familjare punoi në tregti dhe kreu shkollën tregtare të mbrëmbjes.Më 1941,kaloi ne Mitrovicë ku disa muaj punoi si ofiqar në Bashki ,e pastaj e kreu kursin pedagogjik në Shkollën Normale "Sami Frashëri" në Prishtinë.Në vitin shkollor 1942/43 u emërua mësues në shkollën fillore "Skënderbeg" të qytetit.Pas bombardimit të Mitrovicës dhe ripushtimit të Kosovës,Aliu për shkak të sigurisë u detyrua të strehohej në Gjakovë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Veseli, Abdylaziz. Shkollat dhe arsimi shqip në prefekturën e Mitrovicës gjatë periudhës 1941-1944. Gjilan: Pika 5 A. ISBN 9951-12-003-2.