Ali Riza Kosova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ali Riza Topalli njohur po ashtu si Ali Riza Kosova (1881[1]/1883[2] - 1941) ka qenë oficer shqiptar i ushtrisë osmane dhe më pas i asaj shqiptare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1996 botohet në Shkodër monografia "Ali Riza Kosova" me autor Vangjel Kasapi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bello, Hasan (3 maj 2015). "Nga Zogu, Konica, Noli, e deri tek Eqerem bej Vlora, si ishin skeduar 56 personalitetet shqiptare në arkivat e Londrës". Tirana observer. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kasapi, Vangjel (23 korrik 2018). "Ali Riza Kosova (1883 - 1941), atdhetar, ushtarak dhe shtetndërtues". radiokosovaelire.com (në anglisht).