Alk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alk
Fshat
Shteti: Shqipëria
Qarku: Qarku i Lezhës
Rrethi: Rrethi i Lezhës
Komuna: Komuna Shënkoll
Targat e automjeteve: LE
Përdorimi i stampës

Alk është një fshat i vogël në komunën e Shenkoll ne Rrethin e LezhesShqipëri.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

40 vjet më parë rreth lumit Mat e ndarë në dy pjesë Alk lënë një në rrethin e Lezhe dhe "të tjera në rrethin e Kurbinit (Kruje).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka një popullsi prej rreth 100 banorë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia është kryesisht bujqësore dhe mbarështimit të dele, kafshët dhe derra.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo është e vendosur në afërsi të lumit Mat. Është 3.5 kilometra nga deti Adriatik. Ajo ka një distancë prej 16 km nga Qarkut e Lezhe është 55.3 km te Qarkut te Tiranes.

Fshatna afer[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shenkoll
  • Tale
  • Tale 1
  • Tale 2
  • Grykë Lumi
  • Rrilë
  • Barbullojë
  • Gajush