Allen Frances

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Allen James Frances[1] (lindi më 1942) është psikiatër amerikanë. Karriera e hershme e Frances u kalua në Kolegjin Mjekësor në Universitetin Kornell kur ai arriti në rangun e profesorit. Në vitin 1991, ai u bë kreu i Departamentit të Psikiatrisë në Shkollën e Mjekësisë në Universitetin e Dukes. Frances ishte redaktori themelues i dy revistave të mirënjohura: Journal of Disorders Personality dhe Journal of Psychiatric Practice.

Edukimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai morri gradën Bachelor në para-mjekësi dhe ekonomi në Kolegjin e Kolumbias në vitin 1963. Ai morri doktoraturën MD më 1967. Ai morri certifikatën në mjekësinë psikoanalitike në Qendrën për Trajnim dhe Hulumtim Psikoanalitik në Universitetin e Kolumbias.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme e Frances u kalua në Kolegjin Mjekësor të Universitetit Kornell ku ai u ngrit në gradën e profesorit, drejtoi departamentin ambulator, pa pacientë, mësoi, krijoi një program të shkurtër terapeutik dhe zhvilloi klinika specialiteti kërkimi për skizofreninë, depresion, çrregullime ankthi dhe AIDS. Gjatë gjithë karrierës së tij akademike, Frances ishte një hetues aktiv dhe autor prolifik në një sasi të habitshme të gjerë të fushave klinike duke përfshirë çrregullimet e personalitetit, depresionin kronik, çrregullimet e ankthit, skizofreninë, AIDS dhe psikoterapi. Dhe në vitin 1991, ai u bë kryetar i Departamentit të Psikiatrisë në Shkollën e Mjekësisë së Universitetit Duke, ku ai ndihmoi në zgjerimin e programeve kërkimore, trajnimit dhe klinikave që ishin nisur nga paraardhësi i tij si kryetar, Dr. Bernard Carroll.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Allen James Frances, MD. Arkivuar 9 mars 2016 tek Wayback Machine, në Universitetin e Dukes, marrur më 4 janar 2014