Almadén

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almadén
Komunë
Stema_figuraFlag of Almadén Spain.svg
Vendndodhja
Almadén is located in Spanjë
Almadén
Almadén

Koordinatat: 38°46′35″V 4°50′13″P / 38.77639°V 4.83694°P / 38.77639; -4.83694

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Ciudad Real
Qarku Almadén (qark)
Kryetari i Bashkisë Carlos Rivas Sanchez (2011)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 239.64 km2
Lartësia 589 m (m.n.d.)
Popullsia 6288 banorë
Dendësia 26 (68/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Almadenense, sa
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13400
Koordinatat 38° 46′ 35″ Veri

4° 50′ 13″ Perëndim


Almadén është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Almadén (qark), të provincës Ciudad Real, në Komunitetin Castile-La Mancha. Almadén ka 6288 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 239.64 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]