Almansa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Almansa
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Almansa is located in Spanjë
Almansa
Almansa

Koordinatat: 38°51′V 1°5′P / 38.850°V 1.083°P / 38.850; -1.083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Castile-La Mancha
Provinca Albacete
Qarku Altiplanicie de Almansa
Kryetari i Bashkisë Francisco Núñez Núñez
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 531.6 km2
Lartësia 712 m (m.n.d.)
Popullsia 25024 banorë
Dendësia 47 (120/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Almanseños
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 2640
Prefiksi 967
Faqja Zyrtare www.almansa.es


Almansa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Altiplanicie de Almansa, të provincës Albacete, në Komunitetin Castile-La Mancha. Almansa ka 25024 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 531.6 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]