Almuñécar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Flamuri i Spanjës Kjo faqe është brenda fushëveprimit të WikiProjektit Spanja, një WikiProjekt në lidhje me Spanjën. Nëse ju dëshironi mund të merrni pjesë, ju mund të redaktoni artikullin në të cilin është vendosur ky mesazh, ose vizitoni faqen e projektit, ku ju mund të bashkoheni në projektin dhe/ose të kontribuoni në diskutim..
Almuñécar
Komunë
noform
Almuñécar
Stema_figuraBandera de Almuñécar (Granada).svg
Vendndodhja
Almuñécar is located in Spanjë
Almuñécar
Almuñécar

Koordinatat: 36°44′V 3°41′P / 36.733°V 3.683°P / 36.733; -3.683

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Granada
Qarku Costa Tropical
Kryetari i Bashkisë Trinidad Herrera Lorente (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83.36 km2
Lartësia 24 m (m.n.d.)
Popullsia 27,703 banorë
Dendësia 330 (860/sq mi)[1] banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi ~800BC
Vendasit Sexitano, -na o
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 18690 (Almuñécar y
Faqja Zyrtare www.almunecar.info


Almuñécar është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Costa Tropical, të provincës Granada, në Andalusia. Almuñécar ka 27,703 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 83.36 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]