Jump to content

Alpinistët në Korab

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Alpinistët në Korab eshtë nje film shqiptar i vitit 1956.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alpinistët e SH.N.M-it dhe të shoqërisë së studentit bëjnë një udhëtim për të arritur majën më te lartë të Korabit. Ne këtë marrin pjesë alpinisti Luigj Shala, Mesilla Kapov etj. dhe nga grupi i operatorve ishte Jani Nano e Koco Tollko. Udhëtimi fillon qysh nga majat e larta te majave te veriut. Ne fillim tregon vështirësitë e mëdha që hasin në këtë udhëtim me borë. Tregohen panorama të majave me dëbore. Megjithëse një pjesëtar i grupit sëmuret, grupi e vazhdon rrugën deri sa arrijne në majë te Korabit ku ngulin flamurin. [1]

Te dhëna tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Operator: Jani Nano
  • Viti: 1956
  • Kohëzgjatja: 5 min

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2020. Marrë më 8 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)