Alush Frakulla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Alush Frakulla, me titullin Bej, udhëheqës i kryengritjeve shqipëtare te viteve 1835 dhe 1837. Ai u kap së bashku me 150 burrat e tij dhe u detyrua te bëjë punë të sforcuar ne burgjet osmane ku edhe vdiq.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fjalor enciklopedik shqiptar by Aleks Buda; Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë. Publisher: Tiranë : Akademia e Shkencave e RPSSH, 1985. p. 287