Amadeus Austrian Music Awards

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amadeus Austrian Music Awards
PërshkrimiPërsosmëri në industrinë muzikore austriake
ShtetiVolkstheater në Vjenë
Çmimi i parë2012
Uebfaqjahttps://aama.at/ Edit this on Wikidata

Amadeus Austrian Music Awards është ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve për përsosmërinë në industrinë muzikore austriake. Ajo u është dhënë muzikantëve më të suksesshëm austriakë që nga viti 2000 dhe është mbajtur në Volkstheater në Vjenë çdo mars që nga viti 2012. Është ekuivalenti austriak me Grammy.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ceremonia e ndarjes së çmimeve u themelua nga IFPI Austria në vitin 2000 dhe u transmetua nga transmetuesi kombëtar austriak Österreichischer Rundfunk (ORF). Andi Knoll drejtoi emisionin. Në vitin 2008, transmetuesit Puls 4 dhe ProSiebenSat.1 Media filluan të organizonin ceremoninë së bashku. Michael Ostrowski drejtoi shfaqjen nga viti 2008 deri në vitin 2010, dhe Manuel Rubey filloi të presë në 2012. Që nga viti 2012, ceremonia është mbajtur në Volkstheater, pasi më parë është mbajtur në Gasometer B, Kunsthalle Wien dhe Wiener Stadthalle. Ceremonia e vitit 2011 u anulua dhe më vonë u riplanifikua si ngjarja e 2012-ës.[1]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet mund t'i jepen çdo muzikanti me shtetësi austriake ose që ka krijuar karrierën e tij në Austri. Që nga viti 2016, janë krijuar 19 kategori.[2]

Gjeneral[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhanri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amadeus Austrian Music Awards auf Frühjahr 2012 verschoben. 2 August 2011, retrieved 28 January 2016.
  2. ^ IFPI Austria: And the Amadeus goes to…, 7 May 2014.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]