Amar Rouaï

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amar Rouaï
Të dhënat vetjake
Datëlindja9 Mars 1932
VendlindjaSétif, Algjeri
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaAnnemasse, Francë
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushor
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1947–1952MC El Eulma
1952–1954US Annemasse
1954–1957Racing Besançon
1957–1958Angers SCO27(7)
1962–1963Angers SCO15(1)
1963USM Bel-Abbès
Karriera ndërkombëtare
1963Algjeria1(0)
Skuadra të menaxhuara
1962-1964MC El Eulma
1964–1968Alakhdhar
1968–1970ASM Oran
1974–1975JS Kabylie
1975–1980Algeria U23
1980–1985USM Bel-Abbès
1985–1987RC Relizane
1987–1989MC Oran
1994-1995GC Mascara
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Amar Rouaï (9 mars 1932 – 12 nëntor 2017)[1] ishte futbollistë dhe menaxherë algjerianë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amar e filloi karrierën e tij në klubin MC El Eulma, duke luajtur për herë të parë në moshën 15 vjeçare. Pas pesë vite me MC El Eulma, ai u zhvendos në Francë për ta filluar karrierën profesionale. Pas dy sezoneve me US Annemasse, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale me Besançon. Në vitin 1957, ai u bashkua me klubin francezë Angers duke luajtur 27 ndeshje dhe shënoi 7 gola. Më vonë në vitin 1962, pasi Algjeria morri pavarësinë, ai u kthye klubit duke luajtur edhe 15 ndeshje tjera dhe shënoi 1 golë, para se kontrata e tij skadoi.[2][3][4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Algjeria morri pavarësinë, ai u thirr dy herë nga kombëtarja algjeriane. Herën e parë, në vitin 1962, në ndeshjen miqësore kundër klubit francezë Nîmes. Herën e dytë, më 4 korrik 1963, në ndeshjen miqësore kundër Egjiptit.[5]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amar vdiq në Annemasse në kufirin Francë-Zvicër më 8 nëntor 2017, në moshën 85 vjeç.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Décès de l'ancienne gloire de l'équipe du FLN Amar Rouai". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 16 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rouaï Amar (El Eulma) a 15 ans, il est déjà titulaire..." (në frëngjisht). La Nouvelle République. 29 mars 2006. Arkivuar nga origjinali më 21 prill 2014. Marrë më 8 qershor 2012.
  3. ^ "Les légendes du SCO Angers: Amar Rouaï" (në frëngjisht). Les légendes du SCO Angers. 28 maj 2009. Marrë më 8 qershor 2012.
  4. ^ Nait-Challal, Michel (2008). " Dribbleurs de l'indépendance " : L'incroyable histoire de l'équipe de football du FLN algérien (në frëngjisht). L'Equipe. ISBN 978-2916400327.
  5. ^ "Amar Rouaï - عمار رواي" (në frëngjisht). DZFootball.free.fr. Marrë më 8 qershor 2012.
  6. ^ "Décès de l'ancienne gloire de l'équipe du FLN Amar Rouai". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2017. Marrë më 16 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)