Amposta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amposta
Komunë
noform
Stema_figuraBandera d'Amposta.svg
Vendndodhja
Amposta is located in Spanjë
Amposta
Amposta

Koordinatat: 40°42′38″V 0°34′51″L / 40.71056°V 0.58083°L / 40.71056; 0.58083

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Tarragona
Qarku Montsià
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 136.2 km2
Lartësia 8 m (m.n.d.)
Popullsia 21365 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ampostí, -ina
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 40° 42′ 38″ Veri

0° 34′ 51″ Lindje

Faqja Zyrtare www.amposta.cat


Amposta është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Montsià, të provincës Tarragona, në Komunitetin Katalonia. Amposta ka 21365 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 136.2 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]