Anastasia Golovina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Portreti i Anastasia Golovina në 1885

Anastasia Golovina , e njohur gjithashtu si Anastassya Nikolau Berladsky-Golovina, dhe Atanasya Golovina (1850-1933) ishte mjekja e parë femër bullgare . [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo lindi në Kishinev . [2] Anastasia u diplomua në Sorbonne në 1878 ku mbrojti tezën e saj të doktoraturës "Ekzaminimi histologjik i mureve të arterieve", duke nxitur admirimin e shkencëtarit Jean Charcot . Ajo ishte gruaja e parë bullgare që u diplomua në universitet. [3]

Ajo punonte në spitale dhe shkolla, dhe ishte specialiste e sëmundjeve të brendshme, si dhe psikiatre. Ajo kishte kontakte me qarqet përparimtare, revolucionare në Bullgari dhe Rusi në mesin e viteve 1870. [4]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kalchev, K. (1996): "Dr Anastasia Golovina. Edna zabravena balgarka" [Dr. Anastasya Golovina. A Forgotten Bulgarian Woman]. Veliko Tarnovo.
  2. ^ R.J. Crampton (1 shkurt 2007). Bulgaria (në bullgarisht). OUP Oxford. fq. 52–. ISBN 978-0-19-151331-2.
  3. ^ "Bulgarian women medical doctors in the social modernization of the Bulgarian nation state (1878-1944)" (në bullgarisht). Researchgate.net. Marrë më 2015-09-07.
  4. ^ Poglubko KA (20 prill 2015). "[Not Available]". Asklepii (në bullgarisht). 1: 124–30. PMID 11636528.