Anatoli Ivanishin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anatoli Ivanishin

Anatoli Alekseyevich Ivanishin (Rusisht: Анатолий Алексеевич Иванишин; lindi më 15 janar 1969) është kozmonautë rusë. Vizita e tij e parë në hapsirë ishte tek Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar në bordin e anijes kozmike Soyuz TMA-22, e cila u nis në nëntor të vitit 2011 dhe u kthye në mars të vitit 2012. Ai ishte komandant i Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar për ekspeditën e 49-të.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anatoli është martuar me Svetlana Ivanishina. Ata kanë një djalë, Vladislav Ivanishin, i lindur në vitin 1993. Babai i tij ështq Alexey Ivanishin dhe nëna e tij është Nina Ivanishina.[1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anatoli përfundoi gjimnazin në Irkutsk në vitin 1986. Në vitin 1986, ai dështoi për të hyrë shkollës e avionit ushtarak për pilot. Ai hyri në Institutin Politeknik në Irkutsk dhe përfundoi vitin e parë në vitin 1987. Në vitin 1987, ai mundi të hyrë në shkollën e avionit ushtarak për pilot, dhe në vitin 1991 diplomoi me medalje të artë. Në vitin 2003, ai diplomoi prej Universitetit të shtetit të Moskës në teori të ekonomikut, statikstikëd dhe informatikës.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Анатолий Алексеевич Иванишин" (në rusisht). 30 prill 2010. Marrë më 20 qershor 2010.
  2. ^ NASA (26 gusht 2011). "Preflight Interview: Anatoly Ivanishin" (në anglisht). NASA. Marrë më 16 shtator 2011.