Jump to content

Andet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ande)
Shtrirja e Andeve
Cono de Arita

Andet (Kordileret) janë vargmale të rrudhosura të cilat kan shtrirje përgjat bregdetit perëndimorë të Oqeanit Paqësorë në një gjatësi prej 7200 km.

Andet janë mjaft labile dhe niëherit janë zonë vullkanike.

Vullkane aktive dhe të shuara më së shumti ka ndërmjet Kolumbisë dhe Ekuadorit. Vullkani më i njohur është Chimborazo. Anët lindore të Andeve janë të pasura me minerale, ndërsa në Andet veriore jan të vendosura vendbanimet me lartësi më të madhe mbidetare në botë. Maja më e lartë e Anfeve është mali Akonkagua (6961m). Alkid’s Art

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]