Anders Åberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Per Anders Åberg (16 prill 1945 - 23 janar 2018)[1] ishte skulptorë dhe piktorë suedezë. Ai ishte djali i pitkorit Pelle Åberg.

Anders Åberg jetonte në Häggvik në Nordingrå, ku ai së bashku me Barbro, nga viti 1980, ndërtoi muzeun e hapur Mannaminne me pesëdhjetë ndërtesa. Ka një shtëpi në fermë hungareze, një shtëpi estoneze dhe një kishë norvegjeze. Ekziston edhe një galeri arti dhe muze të veçantë për teknologji, bujqësi dhe peshkim. Åberg u përfaqësua në, ndër të tjera, Muzeun Kombëtar[2] në Stokholm dhe Muzeun e Arteve në Göteborg.[3].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]