Anders Planman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anders Planman (1724 – 25 prill 1803) ishte astronomë, profesorë i fizikës dhe matematikanë finlandezë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Andersi është lindur në një familje finlandeze të cilët folin suedisht dhe babai i tij ishte toger. Ai studioi në Akademinë mbretërore në Turku nga viti 1744 deri në vitin 1754 dhe pastaj vazhdoi studimet e tij në Universitetin e Uppsalës.

Në vitin 1763, ai u emërua si profesorë në Turku dhe e mbajti këtë pozitë deri në vitin 1801, ku ai u largua nga pozita për shkak shëndedësisë jo të mirë. Prej vitin 1767, ai ishte anëtarë në Akademinë e Shkencave në mbretërinë suedeze.