András Törőcsik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
András Törőcsik
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAndrás Törőcsik
Datëlindja1 maj 1955
VendlindjaBudapest, Hungary
Data e vdekjes9 korrik 2022
VendvdekjaBudapest, Hungary
GjatësiaPage Stampa:Fraction/styles.css has no content.1.72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniForward
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1974–1985Újpest236(69)
1985–1986Montpellier26(4)
1988Volán
1988North York Rockets5(0)
1989MTK Budapest
Kombëtarja
1977–1984Hungary45(12)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

András Törőcsik (1 maj 1955 - 9 korrik 2022) është një ish-futbollist hungarez i viteve 1970 dhe 1980. Nga viti 1977 deri në 1984 ai bëri 45 paraqitje dhe shënoi 12 gola për Përfaqësuesen Hungareze të Futbollit.[1] Ai u shfaq në Kupën e Botës FIFA të vitit 1978 (ku u dërgua kundër nikoqirit Argjentina) dhe Kupës Botërore FIFA të 1982. Ai luajti për Újpest Dozsa,[2] Montpellier, Volán FC dhe MTK Budapest.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]