Anekumena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Anekumena (gre. ἀνοἰκουμένη – „e pabanuar“) janë hapësirat e pabanuara në planetën Tokë në të cilat njerëzit nuk janë vendosur për të banuar, p.sh. në Antarktik, në veriun amerikan dhe në Siberi, në pjesën më të madhe të shkretirave pa ujë, në masivet e larta malore dhe në pyjet ekuatoriale.

Karakteristikë e anekumenës mund të jenë edhe temperaturat ekstreme dhe viset e pashkelura.

shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]