Angelo Albanesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Angelo Albanesi (1765–1784) ishte një gdhendës italian në fund të shekullit të 18-të. Ai është i njohur për gdhendjet e rrënojave arkitekturore në dhe afër Romës, dhe një seri gdhendjesh të nimfave pas Angelica Kauffman, botuar në Londër në 1784. Ai ka gdhendur edhe disa portrete.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Ottley, William Young (1831). Notices of Engravers, and Their Works (në anglisht). London: Longman, Rees, Orme, Brown, & Green.
  • Bryan, Michael (1886). Robert Edmund Graves (red.). Dictionary of Painters and Engravers, Biographical and Critical (në anglisht). Vëll. I.: A-K. London: George Bell and Sons. fq. 11.