Ankandi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dhoma e ankandit, Christie's.

Një ankand është zakonisht një proces i blerjes dhe shitjes së mallrave ose shërbimeve duke i ofruar ato për oferta, duke marrë oferta dhe më pas duke i shitur artikullin ofertuesit më të lartë ose duke blerë artikullin nga ofertuesi më i ulët. Ekzistojnë disa përjashtime nga ky përkufizim dhe janë përshkruar në seksionin për lloje të ndryshme. Dega e teorisë ekonomike që merret me llojet e ankandeve dhe sjelljen e pjesëmarrësve në ankande quhet teoria e ankandit.

Ankandi i hapur i çmimeve në rritje është padyshim forma më e zakonshme e ankandit dhe është përdorur gjatë gjithë historisë.[1] Pjesëmarrësit ofertojnë hapur kundër njëri-tjetrit, ku çdo ofertë pasuese është më e lartë se oferta e mëparshme.[2] Një shites mund të shpallë çmimet, ndërsa ofertuesit dorëzojnë ofertat me zë ose në mënyrë elektronike.[3]

Ankandet aplikohen për tregti në kontekste të ndryshme. Këto kontekste përfshijnë antike, piktura, koleksione të rralla, verëra të shtrenjta, mallra, bagëti, spektër radio, makina të përdorura, pasuri të paluajtshme, reklama në internet, paketa pushimesh, tregtimin e emetimeve dhe shumë të tjera.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Krishna, 2002: p2
  2. ^ McAfee, R. Preston; McMillan, John (1987). "Auctions and Bidding". Journal of Economic Literature. 25 (2): 699–738. ISSN 0022-0515. JSTOR 2726107. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ McAfee, R. Preston; McMillan, John (1987). "Auctions and Bidding". Journal of Economic Literature. 25 (2): 699–738. ISSN 0022-0515. JSTOR 2726107. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)