Ann Patterson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ann Estelle Patterson(e lindur më 30 Korrik të vitit 1946) është një saksofoniste dhe udhëheqëse e xhazit Amerikan. Ajo ka punuar gjerësisht si një pjesëtare e grupit të madh dhe ka formuar grupin e saj të madh të të gjitha femrave, Maiden Voyage, në vitin 1981, e cila ishte aktive në vitet 2000.[1]


References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Thomas Owens, "Ann Patterson". The New Grove Dictionary of Jazz. 2nd edition, ed. Barry Kernfeld.