Anna Lindh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varri i Anna Lindh

Ylva Anna Maria Lindh lindi me 19 qeshor 1957 ne Stockholm, Suedi dhe vdiq me 11 shtator 2003 ne Stockholm. Ajo ishte nje politikane suedeze nga rrathet e partis social-demokrate, nga 1984-1990 ishte udheheqja e grupit rinor te partis social-demoraktike., kurse nga 1994 ishte ministresh e ambientit. Nga 1998 deri ne diten e vdekjes se saj ne vitin 2003 ishte ministresh e puneve te jashtme te Mbreterise se Suedise. Me 11 shtator 2003 Lindh u vera nga Mijailo Mijailović, nje serbe 24 vjeqar, i cili e urrente Lindh pershkake perkrahjes se saj qe i kishte japur NATO-se gjate luftes ne Kosove.

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]