Anna Stecksén

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anna Magdalena Stecksén (27 Maj, 1870–15 tetor, 1904) ishte një shkencëtare, mjeke dhe patologe suedeze.

Anna Stecksén ishte vajza e gjeneralit major Johan Olof Billdau Stecksén. Ajo diplomoj si Bachelor e Arteve në Universitetin Uppsala në vitin 1890, dhe u bë një studente e Institutit Karolinska në të njëjtin vit. Ajo specializoj në patologji dhe ka studiuar në Tübingen dhe Paris 1898-99. Ajo u bë doktore e mjekësisë në vitin 1900 me studimin e saj nëse kishte ndonjë të vërtetë teoritë e atëhershme të njohura nëse kanceri ishte shkaktuar nga Saccharomyces cerevisiae. Hulumtimi i saj nuk ishte bindës, por mjaft interesante për të që të rris fondet për të vazhduar kërkimin. Ajo vdiq si shkak i infeksionit të shkaktuar nga puna e saj në laboratorin e saj.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Svenska män och kvinnor
  • Svenskt biografiskt lexikon, band 33