Anna Tatangelo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anna Tatangelo
ProfesioniKëngëtare
Vite aktiviteti2002–present
Faqja në rrjetwww.annatatangelo.com

'Anna Tatangelo (lindur më 9 janar 1987) është një këngëtare pop italiane. Në moshën 15 vjeçare, ajo u bë personi më i ri për të fituar çmimin e ri të të pranishmëve në garën prestigjioze të këngës Sanremo Music Festival. Repertori i saj përbëhet kryesisht nga muzika pop me ndikime të lehta të neo-melodisë në disa këngë të krijuara për të nga këngëtari Gigi D'Alessio , por edhe në albumet e pestë të fuzionit Progetto B. Ajo u përball me disa çështje sociale dhe çështje aktuale si fuqizimi i grave, homofobia, anoreksia dhe dhuna kundër grave. Që nga viti 2007 ajo gjithashtu shkroi disa këngë. Ajo mori pjesë në Festivalin e Muzikës Sanremo gjashtë herë në dhjetë vjet, duke fituar në vitin 2002 me këngën "Doppiamente fragile" dhe duke u ngritur në podium edhe tre herë: në vitin 2005, kur u rendit e treta në kategorinë "Gratë" me "Ragazza di periferik ", në vitin 2006, kur u rendit në vendin e tretë të përgjithshëm dhe së pari në kategorinë e grave me "Essere una donna" dhe në vitin 2008, kur me këngën" Il mio amico "ka arritur pozicionin e dytë. E fundit ishte në vitin 2011 me këngën "Bastardo". Ajo është në një marrëdhënie romantike me këngëtarin Gigi D'Alessio.[1] Deri tani ka shitur rreth 1 milion kopje në mbarë botën.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anna Tatangelo ka lindur në Sora nga një familje prodhuese tradicionale e Bagel soraneze; që nga viti 1994, në moshën 7-vjeçare, filloi të merrte pjesë në disa shfaqje në garat provinciale dhe rajonale, duke mbledhur vendosje të shumta, si në vitin 1999, ku u rendit e dyta me "Minifestival della canzone" të Viterbo, të cilën ajo fitoi një vit më vonë. Në vitin 2001 ajo mori pjesë në koncertin "La nota d'oro di Blera", fitoi udhëtimin "Bravissimi në turne" të ndaluar në Sora dhe gjithashtu fitoi finalen kombëtare të Cassano. Përsëri, ajo fitoi vendin e dytë në finalen e konkursit "Una voce per ..." dhe një tjetër fitore në "Castelliri in Musica". Në gusht të atij viti, në moshën 14 vjeçare u përzgjodh nga Rai për "Girofestival" ajo paraqiti romanin e saj të parë, me titull Ku është guximi, për të njëjtën këngë që ai e shtiu videon e tij të parë muzikore dhe gjithashtu nënshkruan marrëveshjen e saj të parë të rekordeve (me CSB Itali - Casalba). Ajo e përsosi stilin e saj në Akademinë Muzikore të Sores, ku ajo luajti për korin e rinisë në koncert. Në shtator të atij viti ajo mori pjesë dhe fitoi këngën e Akademisë së Këngës së Sanremos me këngën Angelo të Sirisë: me këtë fitore vjen drejt në castin e kategorisë së rinisë të Festivalit të Muzikës Sanremo në 2002.

Attimo per attimo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Tatangelo u bë personi më i ri në moshën 15 vjeç për të fituar Çmimin e Ardhur të Ri të Festivalit të Muzikës së Sanremos. Pippo Baudo zgjedh si transmetues bashkë-mikpritës "Sanremo Top" së bashku me Silvia Mezzanotte, me fituesen Matia Bazar. Në të njëjtin vit një duet me Gigi D'Alessio në "Un nuovo bacio", duke arritur vendin e nëntë në mesin e individëve më të shitura. Në korrik ai mori pjesë në Ditën Botërore të Rinisë XVII, duke luajtur Amazing Grace me Tiziano Ferro, Raf dhe Antonella Ruggiero. Në vitin 2003 Tatangelo në Festivalin e Muzikës Sanremo, këtë herë në Big, në çift me Federico Stragà, me këngën "Volere volare", nënshkruar nga Claudioeg Bungaro dhe Claudio Passavanti. Summer Run i paraprirë nga i vetmi shfaqet në gusht të vitit 2003 albumin e tij të parë, të titulluar "Attimo per attimo" të prodhuar nga Fio Zanotti, copa që jep titullin në titull është një këngë e shkruar fillimisht nga i njëjti Zanotti për Mia Martini, i cili vdiq më parë për ta drejtuar atë . Nga albumi, si dhe Corri, ajo nxjerr të njëjtën Attimo per attimo dhe L'amore più grande che c'è. Në vitin 2004 ajo u zgjodh nga Disney për të kënduar me Gigi D'Alessio në Il mondo è mio, fonogram i filmit të animuar Aladdin. Në të njëjtin vit, si dhe duke punuar me disa koncerte të turneut të tij të parë zyrtar, krijoi një bashkëpunim me kanalin Video Italia.

Vajza e periferisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, në moshën tetëmbëdhjetë vjeçare, ajo mori pjesë për herë të tretë në Festivalin e Muzikës Sanremo me "Ragazza di periferia", një këngë e shkruar nga Gigi D'Alessio me Vincenzo D'Agostino dhe Adriano Pennino. Kënga do të klasifikohej e treta në kategorinë Gratë dhe javë pas pozicionit arrin numrin 16 në renditjen e shitjeve më të shitura në Itali. Duke marrë pjesë në Festival gjithashtu do të dilte albumi i dytë i këngëtares, të titulluar edhe "Ragazza di periferia". Dy këngë në album (Dimmi dimmi dhe Quando dua si lasciano) janë përfshirë në fonogramin e filmit "Troppo belli". Në korrik, pas diplomimit nga shkolla e mesme, Tatangelo fillon në Tour në 2005, i cili përfshin disa data në të gjithë Italinë. Kur dy janë të mbetura është e vetme e re. Më 23 shtator të të njëjtit vit ajo merr pjesë në një festival të O'Scià dhe italiane të muzikës pop të konceptuar nga Claudio Baglioni dhe, gjatë të njëjtit muaj, është e vetmja e treta nga albumi Qualcosa di te. Në dhjetor, organizatori i turneut në Australi nga Gigi D'Alessio. Në 2006 Tatangelo debutimin e saj në të dhënat në Brazil dhe Amerikën e Jugut dhe për të marrë kritika të hidhur nga evropiane dhe franceze në veçanti. Për herë të katërt në pesë vjet, mori pjesë në Festivalin e 56-të të Muzikës Sanremo me "Essere una donna", një këngë e kompozuar nga Mogol dhe Gigi D'Alessio. Gjatë rrjedhës së ngjarjes në mbrëmjen e dueteve, duke kryer një version të ripunuar të këngës, shoqëruar nga Alberto Radius dhe Ricky Portera. Këngë fitoi në kategorinë Gratë dhe kjo deklaratë lejon që ajo të marrë pjesë në votimin përfundimtar, ku ajo renditet e treta. Kënga arriti në pozitën e katërt në FIMI. Me pjesëmarrjen e katërt në Festival gjithashtu vjen një ribotje e albumit Ragazza di periferia, në të cilën shtohet në këngën San Remo dhe në markën "Colpo di fulmine", duke u bërë një nga kaptinat e verës 2006. Albumi u certifikua platin me 150.000 kopje të shitura. Në verë, kaloi Italinë me turneun veror dhe iu dha së pari në Venecia Music Awards për Rrëfimin e Femrave 2006. Në shtator, duke marrë pjesë për të dytin vit radhazi, Festivali O 'scià.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paola Bernasconi. "Anna Tatangelo sexy in Sensi – DireDonna" (në italisht). Diredonna.it. Marrë më 2011-06-27.

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]