Ano Doliana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 37°23′11″V 22°29′55″L / 37.386484°V 22.498617°L / 37.386484; 22.498617

Ano Doliana
Άνω Δολιανά
Qytet
noform
Muzeu Folklorik i Dolianës
Vendndodhja
Ano Doliana is located in Greqia
Ano Doliana
Ano Doliana
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 1000 m (m.n.d.)
Kodi Postal 220 13
Targa ΤΡ
Koordinatat 37° 23′ 11″ Veri

22° 29′ 55″ Lindje

Popullsia 90 banorë

Ano Doliana (Ano që do të thotë "sipërme") ose thjesht Doliana, është një fshat malor i ndërtuar me gurë në komunën e Kynouria Veriore, në Arcadia lindore, Greqi. [1] Që nga viti 2011 kishte 90 banorë. Shtë një vendbanim tradicional i mbrojtur. [2] [3] [4]

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenjë e rrugës evropiane E4 në Ano Doliana

Rruga europiane në distancë të gjatë E4 kalon drejtpërdrejt nëpër Doliana, duke e bërë atë një vend ideal për shëtitje. [5] [6] [7]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ExploringGreece - Ano Doliana (Village) [ARKADIA, NORTH KINURIA (në Anglisht)
  2. ^ Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής - Αρχείο Παραδοσιακών Οικισμών & Διατηρητέων Κτιρίων - Φ.Ε.Κ. Δ-908 α/ 13.11.1998 Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. (në Greqisht)
  3. ^ Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής - Αρχείο Παραδοσιακών Οικισμών & Διατηρητέων Κτιρίων - Φ.Ε.Κ. Δ-1081 α/ 13.10.2003 Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. (në Greqisht)
  4. ^ Οι Παραδοσιακοί Οικισμοί της χώρας και οι όροι δόμησης (në Greqisht)
  5. ^ Waymarked Trails - Hiking - E4 Ano Doliana
  6. ^ 5ente - Hiking (në Anglisht)
  7. ^ Just for one summer - Wandering around Ano Doliana (në Anglisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ano Doliana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale