Jump to content

Ano Doliana

Coordinates: 37°23′11″N 22°29′55″E / 37.386484°N 22.498617°E / 37.386484; 22.498617
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

37°23′11″N 22°29′55″E / 37.386484°N 22.498617°E / 37.386484; 22.498617

Ano Doliana
Άνω Δολιανά
Qytet
Muzeu Folklorik i Dolianës
Muzeu Folklorik i Dolianës
Popullsia
 • Gjithsej90
{{{postal_code_type}}}
220 13
TargatΤΡ

Ano Doliana (Ano që do të thotë "sipërme") ose thjesht Doliana, është një fshat malor i ndërtuar me gurë në komunën e Kynouria Veriore, në Arcadia lindore, Greqi. [1] Që nga viti 2011 kishte 90 banorë. Shtë një vendbanim tradicional i mbrojtur. [2] [3] [4]

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenjë e rrugës evropiane E4 në Ano Doliana

Rruga europiane në distancë të gjatë E4 kalon drejtpërdrejt nëpër Doliana, duke e bërë atë një vend ideal për shëtitje. [5] [6] [7]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ ExploringGreece - Ano Doliana (Village) [ARKADIA, NORTH KINURIA (në Anglisht)
  2. ^ Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής - Αρχείο Παραδοσιακών Οικισμών & Διατηρητέων Κτιρίων - Φ.Ε.Κ. Δ-908 α/ 13.11.1998 Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. (në Greqisht)
  3. ^ Υπουργείο Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής - Αρχείο Παραδοσιακών Οικισμών & Διατηρητέων Κτιρίων - Φ.Ε.Κ. Δ-1081 α/ 13.10.2003 Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. (në Greqisht)
  4. ^ Οι Παραδοσιακοί Οικισμοί της χώρας και οι όροι δόμησης Arkivuar 31 gusht 2018 tek Wayback Machine (në Greqisht)
  5. ^ Waymarked Trails - Hiking - E4 Ano Doliana
  6. ^ 5ente - Hiking (në Anglisht)
  7. ^ Just for one summer - Wandering around Ano Doliana (në Anglisht)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ano Doliana – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale