Jump to content

Ano Liosia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ano Liosia
Άνω Λιόσια
Fshat
Pamje e Athinës nga Ano Liosia
Pamje e Athinës nga Ano Liosia
Popullsia
 • Gjithsej26.423
{{{postal_code_type}}}
133 xx
TargatZ
Faqja zyrtarehttp://www.liosia.gr/

Ano Liosia (greqisht: Άνω Λιόσια) është një periferi dhe një ish-komunë në pjesën veriore të aglomeratit të AthinësGreqi. Që nga 2011 me reformën e pushtetit lokal ajo është pjesë e komunës Fyli, që është vendndodhja dhe njësia komunale.[1] Ano Liosia është një nga fshatrat tradicionale arvanitika (ku jetonin Arvanit, një grup i popullsisë në Greqi të cilët flasin Arvanitika, një dialekt i gjuhës shqipe) i ndodhur në rrënjët e malit Parnitha. Për shekuj me radhë, Arvanitët ka qenë të mbyllur rreptë, shoqëria patriarkal ku mbizotëronte martesë brenda fisit. Puna kryesore e Arvanitëve ishte bujqësia dhe mbarështimit të kafshëve. Gjatë 50-të, koha kur shoqëritë tradicionale rurale janë zvogëluar për shkak të urbanizimit, fshati Ano Liosia humbi një pjesë të madhe të popullsisë së saj dhe karakterin tradicional. Ashtu siç ndodhi me shumë fshatra të tjera në rajon më të gjerë, Ano Liosia u "urbanizua" dhe u bë një periferi degraduar e qytetit. Shumë imigrantë (të brendshëm dhe të jashtëm) dhe romë u vendosën në Ano Liosia, e cila u bë një "klasë punëtore" e varfër në periferi të qytetit, neglizhuar nga autoritetet për një kohë të gjatë. Arvanitët përfituan nga fakti se ata zotëronin tokën dhe e shitën shumë pjesë të tokës të kolonëve të rinj. Më vonë, ata bëhen pronarët e bizneseve në këtë zonë. Kolonët e reja të ndërtuara shtëpitë e tyre kryesisht në vendin e Zofria dhe si kalimin e kohës, rajon i zhvilluar në një qytet krejt të re.

Ano Liosia shtrihet në pjesën lindore të Atikës Perëndimore, në lindje të Eleusina, SE of Thiva, SSE of Chalkida, and about 15 km N of Athens. Ano Liosia except for the northwest and the southwest were mainly made up of farmlands. The mountain range of Aigaleo is to its southwest. Pasture farming, groves and mixed farming were common. Urban development replaced much of the farmland between the 1970s and the 1990s. Today, half of the municipal unit is urbanized or residential. Rocky landscape with bushes dominates the rest of the land.

Skuadrat sportive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjerat me interes

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Ano Liosia Proastiakos station

Ano Liosia is connected to the rest of Athens by various bus lines, most notably the B12 and E42 lines, as well as by the Proastiakos rail network. The motorway Attiki Odos runs south of the town, and GR-1/E75 to the east. A suburban railway station has been constructed at Fyli Interchange of Attiki Odos with Fylis Avenue. The station is part of the new railroad line between Athens and Patras. The railway station on the old metric line is now closed.

Ano Liosia has schools, lyceums, gymnasia, banks, a police station, a post office, supermarkets, a recycling plant, parks and squares (plateies).

Ano Liosia was rebuilt after World War II and the Greek Civil War.

On September 7, 1999, the 1999 Athens earthquake damaged between one hundred and a thousand homes. The 11th International Chess Tournament took place in Ano Liosia in 2001. The municipality opened a campsite in 2002 outside the town at Myrsini Beach northwest of Myrsini in the northwestern part of the Prefecture of Ilia. It is known as LM Beach.

The havoc of the nearby Parnitha fire (See also: Summer 2007 Wildfires in Greece) devastated the northern portion of the area and nearly devastated the city. The fire reached the outskirts of the town during the evening of 28 June 2007 and was seen throughout the night. It calmed down on 30 June. Approximately 50 square kilometres were laid waste. Also a remarkable number of Roma live in the suburb of the area.

Year Population
1981 16,862
1991 21,397
2001 26,423
  1. ^ Kallikratis law Arkivuar 12 korrik 2017 tek Wayback Machine Greece Ministry of Interior (Greqisht)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]