Antoine Duquesne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Antoine Dukuesneri (Antoine Duquesne, lindur më 3 shkurt 1941 në Ixelles - died 4th november 2010) , was deputet në Parlamentin e Bashkimit Evropian, politikan belgë nga Belgjika

Antonie, për disa herë ishte pjesë e senatit belgë, nga 1988-ta deri më 1991 dhe nga 2003 deri më 2004. Gjatë viteve 1987-1988 ishte ministër i edukimit dhe nga 1999-ta deri më 2003 ministër i punëve të brendshme të Belgjikës. Që nga 20 qershori i vitit 2004 është anëtarë i parlamentit të BE-së

Në mesnatën e 2 marsit të vitit 2006, Antonie kishte një sulm infarkti në tru, i cili e paralizojë pjesërisht dhe i mori aftësinë e të folurit. Edhe përkundër faktit që si pasojë e këtij infarkti (nuk është në gjendje të nënshkruaj) ai u tërhoq nga gjitha postet, ai zyrtarisht mbetet edhe më tej anëtar i parlamentit të BE-së. He died 4th november 2010 at 69 years old.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]