Apia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Apia është kryeqyteti i Samoas. Qyteti është i vendosur në bregdetin në veri të ishullit Upolu. Ajo është porti kryesor dhe i vetmi qytetit i vërtetë i vendit.

Ajo është shtëpia e tre universiteteve.

Katedralja në Apia
Aeoroporti në Apia

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia 37.708 në vitin 2006.

Qyteti i Apia ndodhet në një gji natyral në gojën e lumit Vaisigano e cila formon fushën bregdetare në këmbët e malit Vaea (472 m). Dy urat kryesore mbi lumin janë Vaisigano : më perëndimore me ishullin e Kryqit rrugor e cila është një nga pak rrugët që kalojnë në brigjet jugore të Upolu.