Apocalypto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Film i drejtuar nga Mel Gibson, Apokalipto është një film që të le mbresa për një kohe të gjatë, një film i jashtëzakonshëm ku edhe si aktor tek Mel Gibsoni më parë kemi pasur rastin të shohim në serinë MAD MAX një tmerre te papërshkrueshëm e te pa imitueshëm...

Mirëpo edhe ne Apokalipto asgjë gati nuk mungone që nga insertet e para të një gjungles meksikane banuar aty këtu me fise të ndryshme ku mbretëron ligji i gjungles për te mbijetuar, pra duhej te te ishe i shkathet të vraposh shpejte por edhe të kesh edhe një vullnete për të jetuar që disa mjerishte i çon drejtë vdekjes perpose heroit të ngjarjes ku Gibson e shpëton pas mija torturash dhe atë në minutën 120 para së të zbarkojnë konkustadoret në tokat e Majas !

Aksioni nuk mungon siç e dini nga zhanri i këtyre filmave që gati së klasohet deri në atë te Horrorit por që holivudi ka nevojë për të holla andaje edhe nuk guxon ta ndali këtë makineri te dollarëve...

Filmi është për te rritur, pra sa me larg adoleshentëve, aty rreth moshës 18 vjeçare mund të shikohet në salla.

Më se shumti këtë film e mban imazhi i personazhit kryesor i cili çuditërisht apo edhe qëllimisht Gibsoni e sjelle një Ronaldinjo, pra një yll te botës se futbollit që të mbaje shikuesin në salle të Kinemas si para një loje sportive spektakulare ne një stadion ku mbretnon tmerri para një apokalipse qe thuaja se e pritur nga populli Maja e këtë ua sjell zbulimi i evropianeve dhe siç e dini, gati se edeh qfarosja e tyre...

Në këtë film të habit edhe shikimi i aktorëve që nuk ka të ngjare fare me filmat tjerë amerikanë, këtu shikusi shef njerëz që të habisn apo aktor thuaja se anonim fare, të nxjerrur nga një film dokumentare që shofim shpeshherë në tv, e edhe me bindese e bëjnë ngjarjen këta aktor kur që nga fillimi deri në mbarim nuk ndegjon fare as një fjale te huajën por i tërë dialogu zhvillohet ne gjuhën Maja deh këtu duhet ngritur kapelja zotit Gibson, se me te vërtetë ka bërë një film MADHESHTOR !

Luajnë[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Rudy Youngblood ... Jaguar Paw
 • Dalia Hernández ... Seven
 • Jonathan Brewer ... Blunted
 • Morris Birdyellowhead ... Flint Sky
 • Carlos Emilio Báez ... Turtles Run
 • Amilcar Ramírez ... Curl Nose
 • Israel Contreras ... Smoke Frog
 • Israel Ríos ... Cocoa Leaf
 • María Isabel Díaz ... Mother in Law (as Isabel Diaz)
 • Espiridion Acosta Cache ... Old Story Teller
 • Mayra Serbulo ... Young Woman
 • Iazua Larios ... Sky Flower
 • Lorena Heranandez ... Village Girl
 • Itandehui Gutierrez ... Wife
 • Sayuri Gutierrez ... Eldest Daughter