Apocalypto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Apocalypto
Apocalypto-poster01.jpg
Poster i filmit
Viti
Regjia Mel Gibson
Prodhimi
Skenari
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore
Muzika James Horner
Kinematografia Dean Semler
Montazhi John Wright
Studioja kinematografike Touchstone Pictures
Icon Productions
Shpërndarë nga Buena Vista Pictures Distribution
Data e daljes në kinema 8 dhjetor 2006
Kohëzgjatja 138 minutes[1]
Shteti Shtetet e Bashkuara
Gjuha Yucatec Mayan
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


Apocalypto është një film amerikan, aventurë epike i vitit 2006 i drejtuar dhe prodhuar nga Mel Gibson dhe i shkruar nga Gibson dhe Farhad Safinia. Filmi përmban një trup aktorësh të përbërë nga Rudy Youngblood, Raoul Trujillo, Mayra Sérbulo, Dalia Hernández, Ian Uriel, Gerardo Taracena, Rodolfo Palacios, Bernardo Ruiz Juarez, Ammel Rodrigo Mendoza, Ricardo Diaz Mendoza dhe Izraeli Contreras.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Apocalypto". British Board of Film Classification. Marrë më janar 29, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)