Arben Runa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Arben Runa (Nivicë, 31 janar 1960 - Tiranë, 28 dhjetor 2017) ka qenë mjek shqiptar. Gjithashtu dhe autor i disa cikleve të arrira poetike tregimeve dhe reportazheve botuar në vitet 90.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Nivicë, Tepelenë më 31 janar 1960, i biri i arsimtarit Ulsi Runa. U diplomua për kirurg traumatolog dhe shërbeu deri në fund si kirurg pranë spitalit ushtarak. Ai kishte po ashtu plot pasione për letërsinë dhe është autor i disa cikleve të arrira poetike tregimeve dhe reportazheve botuar në vitet 90. U nda nga jeta më 28 dhjetor 2017.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ndahet nga jeta mjeku i mirënjohur Arben Runa". rd.al. 28 dhjetor 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)