Arboni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Arbon
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
13.118 (31 dhjetor 2007) banorë
banorë/km²
Sipërfaqja 5.9 km2 km²
Administrata
Shteti Zvicër
Qarku Thurgau
Adresa e kuvendit
Kodi postal
Prefiksi telefonik
Faqe zyrtare *http://www.arbon.ch/
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Arboni Arboni (gjermanisht: Arbon, lat.: Arbor Felix – druri me fat) është qytet në Zvicer dhe qytet në kantonin Thurgau.

kuartet e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Altstadt
  • Bergli
  • Süd-Quartier
  • Scheidweg
  • Stachen
  • Frasnacht

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Arti[redakto | redakto tekstin burimor]

Sport[redakto | redakto tekstin burimor]

Simbolet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Arboni